Production Trainee

SAB Miller | Ploiesti, Romania

Posted Date 8/12/2019
Description

Scopul postului:

Invatarea proceselor si a principiului de functionare al utilajelor din sectia de PRODUCTIE. Colaboreaza cu celelalte departamente pentru asigurarea conditiilor necesare pentru desfasurarea procesului de fabricare bere si indeplinirea obiectivelor companiei.

Responsabilitati:

  • Invatarea procesului de fabricare al berii si a principiului de functionare al utilajelor
  • Identifarea de noutati in domeniu si identificarea de variante de imbunatatire si optimizare
  • Identificarea oportunitatilor de imbunatatire ale indicatorilor de performanta
  • Respectarea codurilor si procedurilor interne proprii societatii sau la care aceasta a aderat
  • Cunoasterea cerintelor de calitate a produselor, siguranta a alimentelor si HACCP
  • Urmarirea parametrilor proceselor si produsului impreuna cu departamentul calitate si a produsului
  • Sustinerea de prezentari legate de tehnologia berii catre colegii din productie si alte departamente
  • Invatarea modului in care se realizeaza planificarea de productie
  • Invatarea notiunilor de baza legate de mentenanta utilajelor
  • Completarea si verificarea rapoartelor zilnice, saptamanale, lunare ale departamentului de productie
  • Monitorizarea tuturor indicatorilor de performanta ai departamentului si statusul acestora fata de buget
  • Participarea la sedintele zilnice, saptamanale si lunare in care se discuta performanta departamentului
  • Monitorizarea si informarea asupra stadiului actiunilor corective stabilite pentru imbunatatirea performantelor
  • Acordarea de suport supervizorilor si inginerului de proces din productie pentru implementarea noilor idei, alinierea la cerintele sistemului de calitate si imbunatatirea performantelor
  • Acordarea de suport la urmarirea si implementarea proiectelor de investitii si a inovatiilor in cadrul sectiei de productie
  • Cooperarea cu inginerii de proces din celelalte departamente pentru imbunatatirea indicatorilor de performanta ai fabricii
  • Participarea activa la inventarierea materialelor de productie
  • Participarea la stabilirea bugetului departamentului de productie
  • Invatarea si respectarea procedurilor de calitate, Environment, Heatlh & Safty
  • Informarea managerului de productie despre orice deviere a parametrilor de performanta si despre orice problema care ar putea pune in pericol calitatea produsului, siguranta alimentului, integritatea echipamentelor.

Cerinte:

  • Studii superioare (profil tehnic), preferabil industrie alimentara
  • Maxim 6 luni experienta profesionala
  • Cursuri Igiena, HACCP – avantaj
  • Experienta de operare a instalatiilor specifice productiei de bere si urmarire a procesului - avantaj
  • Competente tehnice cu privire la instalatiile si materialele aflate in exploatare
  • Capacitate de analiza pentru mentinerea procesului de fabricatie sub control
  • Cunostinte tehnice de functionare, intretinere si control utilaje si proces
  • Cunostinte detaliate despre procesul de fabricare a berii
  • Cunostinte de operare calculator – MSOffice, SAP
  • Cunostinte de limba engleza – nivel avansat
  • Proactivitate, identificarea solutiilor si obtinerea de rezultate
  • Abilitiati de relationare, comunicare, persuasiune si influentare
  • Abilitati de luare a deciziilor
  • Initiativa, orientare spre client si rezultate
  • Abilitati de analiza, rezolvare probleme ?i luare de decizii sub presiunea timpului; asumarea responsabilitatii
  • Promovarea spiritului de echipa
  • Disponibilitate pentru a face parte din echipa pe perioada desfasurarii programuui de trainee - 1 an
  • Posibilitate de a ramane in organizatie in functie de oportunitati, de performanta personala pe perioada programului

At Molson Coors we seek diversity. Differing perspectives lead to challenging the expected, which keeps new ideas bubbling up. We’re an equal opportunity employer and invite applications from candidates from all backgrounds, race, color, religion, sex, sexual orientation, national origin, gender identity, age, disability, veteran status or any other characteristic. We take pride in celebrating our unique brew.